X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1385
سیزده بدر

چند روزیه که منتظر نقشه های مهندسی طرح SEPTUM مربوط به شتابدهنده سینکروترون ANKA در آلمان هستم. قرار بوده که این نقشه ها را طی این هفته برایمان بفرستند ولی هنوز خبری نشده است. هر چند که انرژی تزریق و همچنین مقدار زاویه تغییر مسیر برای آن با پروژه اینجا متفاوت است؛ ولی کل مسئله و تکنولوژی بکار برده شده میتواند کاملا شبیه هم باشد. مثلا ماده استفاده شده در یوک؛ مقدار شکاف عمودی و افقی حرکت ذرات و همچنین میزان و دامنه پالس بکار گرفته شده میتواند نمونه خوبی برای ما باشد...

به سلامتی سیزده بدر تمام شد و هوا هم درست در روز سیزده یک تغییر ناگهانی کرده که هنوز هم ادامه دارد...دیگه چیزی به نظرم نمیاد بنویسم.

یه مطلب جالب اینکه تلفظ کلمه ایرانی و اورانیوم هر دو در انگلیسی و ایتالیای و آلمانی خیلی شبیه هم است. ایرانی را در انگلیسی «ایرانین» و اورانیوم را «ایرانیم» تلفظ میکنند. این باعث شده که بعضی افراد فکر کنند که اصلا اورانیوم اختراع کشور ایران بوده است که الان غرب میخواهد حتی حق استفاده از آن را از ایران بگیرد. از بس اخبار از این مطالب پخش کرده فکر کنم بچه های توی گهواره هم میدونین که اورانیوم اختراع دانشمندان ایرانی بوده است.